Vyberte soutěž

Fotografie týdne
Nadační fond
Oficiální zprávy KFS
Adresáře KFS
Stránky OFS
Administrace

Projekt týmu "Létajících trenérů" v Královéhradeckém kraji se rozběhl


 Létající týmy trenérů    DSCF4803   DSCF4813Komuniké z jednání Komise mládeže FAČR ze dne 25.9.2012

FAČR ani přesto, že pohled byl aktuálně upřen na ME, nezapomněla na budoucnost českého fotbalu a rozjela akci, která nemá v historii českého fotbalu obdoby.

Tato akce se týká zejména malých klubů a trenérů, kteří v nich působí a mají buď základní trenérskou licenci C, nebo dokonce nemají žádnou. Přesto se starají o jednu z nejsvízelnějších a nejdůležitějších částí fotbalu. Starají se totiž o děti, které nás za 12 - 15 let budou reprezentovat na vrcholné úrovni jako současní reprezentanti.

Někdo by si mohl říci, že když vyrostli tihle, vyrostou i další, jenže svět nespí a na budoucnosti pracuje intenzivně. Vnější podmínky, jako je množství malých plácků, kde vyrůstali legendy a s tím spojené i množství kluků, kteří fotbal hráli, jsou ty tam. Nyní se musí o fotbal pečovat a to zejména u těch nejmenších.

Projekt létajících týmů trenérů, navazuje na změny, které se udály v posledních dvou letech. Přechod na malé formy fotbalu se vším co k tomu patří, oslovování rodičů ke spolupráci, změna zaměření v jednotlivých trenérských licencích a další detaily.

O co tedy jde?

Na začátku června, právě již v době konání Eura, proběhl seminář trenérů ze všech částí republiky. Za každý kraj přijelo 4-6 vybraných trenérů, kteří se starají o děti ve velkých či malých klubech a dělají to tak dobře, že byli osloveni ke spolupráci. Na semináři byl diskutován a nastaven směr, kterým by se měl ubírat trénink a výchova malých fotbalistů. Prvoplánovitě jde o zaměření na přípravkové kategorie, ale nejenom na ně.Trenéři létajících týmů budou na hřištích a s dětmi malých klubů ukazovat zásadní směry, kterým by se měly děti a trenéři ve fotbalu ubírat. Budou diskutovat s trenéry a přinášet přímo k nim informace, které získali na seminářích, vyšších trenérských licencích, ale i zahraničních stážích. Takové ukázkové tréninky budou otevřené i pro trenéry ostatních klubů a vlastně i ostatních věkových kategorií, protože většinou to co je náplní tréninku v přípravkách, má své podstatné uplatnění i ve starších kategoriích, i když s nějakými úpravami.

 V případě zájmu o vyslání „týmu létajících trenérů“ do Vašeho klubu kontaktujte pana Karla Havlíčka (vedoucí týmu, telefon 724 918 907, email havlicek.charlie@seznam.cz), nebo pana Ladislava Brože (telefon 602 276 501, mail labroz@seznam.cz), kteří zajistí další potřebné.

Rámcový program: ukázky vhodných průpravných cvičení + vhodných průpravných her pro tréninkové jednotky mládeže. Po praktické části bude následovat beseda s trenéry a dalšími zájemci k uvedenému tématu. Účast na ukázkách a na besedě je zcela zdarma jak pro zástupce pořádajícího klubu, tak i pro trenéry z dalších (okolních) klubů a je také zdarma otevřena i pro rodiče a širokou fotbalovou veřejnost.

Jistě se najde i pár pochybovačů, kteří budou zvedat oči v sloup, ale těch vždy bylo, je a bude dost. Stejně jako při zavádění malých forem fotbalu se však tento počet zmenšoval a ti kdo zpočátku odporovali a problematizovali, již přizvukují a spolupracují. Vlastně jsme se tím vrátili na plácky a je třeba přidat ještě více informované trenéry a vůbec dospělé, kteří v naší malé zemi táhnout za jeden provaz, abychom byli i v budoucnu schopní konkurovat obrům. Tak jako trenér dětí má vědět co, jak a proč trénovat, jako rozhodčí fotbalu dětí má znát znění a zejména ducha pravidel dětského fotbalu, jako rodiče mají chtít spolupracovat s trenéry na výchově a učení fotbalu, tak i funkcionáři mají vytvářet co nejlepší podmínky a ptát se co ještě vylepšit a hledat cesty jak to udělat.

A jaké jsou tedy hlavní činnosti, které by být na ukázkových trénincích předvedeny a jejich detaily diskutovány? Shrňme však zjednodušeně, že trénink přípravek a mladších žáků by měl obsahovat především tyto činnosti:

* Cvičení na individuální činnost s míčem – každý má míč.

* zábavná silově-rychlostně-obratnostní cvičení a pohybové hry (stimulují všeobecný i fotbalový rozvoj zábavnou formou).

* Fotbalové hry a cvičení jeden proti jednomu, jeden s druhým.

* Fotbal dvojic až pětic, poziční hry. To je jen zásadní schéma a pokud chcete vědět více, navštivte nové trenérské kursy, zajímejte se, kde jsou blízko Vás „létající týmy trenérů“, podívejte se na následující odkazy k metodice tréninku, která se postupně zaplňuje dalšími kategoriemi. (WWW.fotbal.cz – TV fotbal - metodická videa) http://nv.fotbal.cz/scripts/detail.php?id=81598&tmplid=1369

Fotbal dětí není bojem dospělých o své pravdy, ale je možností spolupráce na vlastní budoucnosti. Pojďme na výchově dětí spolupracovat!

Mgr. Antonín Plachý

Létající tým Královéhradeckého KFS:

Vedoucí týmu: Karel Havlíček Č.Kostelec 724 918 907

                       havlicek.charlie@seznam.cz

Členové týmu: Ladislav Brož Hradec Králové 602 276 501

                       labroz@seznam.cz

                      Jaroslav Panenka Náchod 774 179 279

                      jaro.pan@tiscali.cz

                      Milan Frýda Hradec Králové 739 302 273

                      andrea.pridalova@tiscali.cz

                      Mgr. Michal Stříž Hradec Králové 608 878 625

                      michal.striz@seznam.cz  

                      Vladimír Klenz Dolní Branná 601 374 785

                       klenz@seznam.cz

                                      

 

2012-10-04 18:49:36
Karel Havlíček

AKTUALITY

Ke stažení

Úřední hodiny
Úřední hodiny sekretariátu KFS
úterý - 8:00 - 16:00
čtvrtek - 8:00 - 17:00

Informace