Vyberte soutěž

Fotografie týdne
Nadační fond
Oficiální zprávy KFS
Adresáře KFS
Stránky OFS
Administrace

Idnes.cz: Fotbal nechtěl video, bál se o diváky. Jenže s ním přibyli ...


Datum akce: 30.11.-0001

autor: Radim Trusina

http://fotbal.idnes.cz/sestrihy-z-fotbalu 0a6-/fot_dsouteze.aspx?c=A131204_200908_fot_dsouteze_ot

Odkopy z vlastní poloviny hřiště, které skončí v brance soupeře, famózní sóla, precizní přímé kopy, ale i fatální minely gólmanů. Stovky podobných příběhů z nižších soutěží dřív zůstávaly skryté za minutou a jménem střelce. Krásné fotbalové momenty i kuriózní situace si teď běžně můžete prohlédnout na internetu.

Na iDNES.cz od začátku podzimu najdete sestřihy ze všech kol české třetí ligy, divizí a jedenácti krajských přeborů. Převedeno na čísla: jde zhruba o 150 přenosů z každého víkendu během sezony, jež živě běží na serveru tvcom.cz.

Poté se zpracovávají do kratších souhrnů a pouští si je tisíce lidí. Jen pro srovnání, videa z Národní fotbalové ligy, druhé nejvyšší soutěže, byste hledali marně.


"Tímhle se zvedá prestiž fotbalu na nižší úrovni. Kluby mohou být pozitivně prezentovány po celé republice," říká Libor Zajíček, jednatel společnosti Public Football, která vše kolem videí řídí. "Než jsme do projektu vstoupili, chodil jsem jen na ligu. Dnes hledám po celém Česku, kam bych se mohl jít podívat na nižší soutěže. Lituju, že jsem to tak nedělal vždycky. Ty zápasy mají jedinečnou atmosféru."

Natáčení zápasů na téhle úrovni je trend posledních tří sezon. Jako první s tím přišel šéf fotbalové asociace Miroslav Pelta ve "svém" Libereckém kraji.

"Díky tomu se přebor dostal do širšího povědomí lidí v kraji. Kluby už to berou jako běžnou součást této soutěže," říká Emil Ubias, který se o videa v Libereckém kraji stará. "Nedávno Mšeno porazilo Mírovou 16:0. Lidé hned hledali, jak padaly góly. Na jeden přímý přenos se běžně dívá kolem stovky lidí," popisuje Ubias.

To je také hlavní námitka kritiků: kvůli videím bude fotbal ztrácet už tak chatrnou diváckou přízeň. Ukázalo se však, že čísla zůstala stejná. A přibylo těch, kteří na fotbal sice z různých důvodů nechodí, ale sestřihy na internetu sledují.

"Video může lidi přilákat i do hlediště. Je vidět, jak to v areálu vypadá. Když se k tomu přičtou pěkné góly, atmosféra, může to být důvod, proč na fotbal ve svém okolí zajít," nabízí svůj pohled Zajíček. "Pokud se přidá dobré pivo a klobáska, může se z toho člověka stát pravidelný divák. Jako ze mě."

Videa jsou navíc využitelná při jednání různých komisí, díky nim se lehce najde pravda v zamotaných případech.

"Fotbal je díky tomu objektivnější," myslí si Jiří Jeník, člen výkonného výboru Královéhradeckého fotbalového svazu. "Na sporné momenty se může podívat i veřejnost. Z hlediska popularizace a regulérnosti videa splňují svůj účel na sto procent."

Pro hráče je zase zpestřením, když svou akci nebo gól mohou vidět na internetu vedle zpráv z ligy, reprezentace či Ligy mistrů. "Jsou vstřícní a ochotní. Rozhovor na kameru je běžně zařazený mezi položky, za které se platí do kasy," usmívá se jeden z kameramanů Martin Karger. "Vědomí, že se zápasy točí, navíc zvýšilo úroveň chování."

Přenosy mohou časem přinést do klubů i více peněz. "Z hlediska prezentace a informovanosti je většina klubů s projektem maximálně spokojená," tlumočí Zajíček. "Čeká nás ale ještě dost práce. Musíme doladit technické záležitosti. Také tady vidíme velký marketingový a obchodní potenciál."

                                        (fotografie Lubomír Douděra)

 

 


Vytvořeno: 21.12.2013
Radim Trusina, redakce Fotbalu v kraji

Web fotbal v kraji
Sociální sítě
Kalendář akcí
« 08 / 2022 »
PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031


AKTUALITY


Ke stažení

Úřední hodiny
Úřední hodiny sekretariátu KFS
úterý - 8:00 - 16:00
čtvrtek - 8:00 - 17:00

Informace