Vyberte soutěž

Fotografie týdne
Nadační fond
Oficiální zprávy KFS
Adresáře KFS
Stránky OFS
Administrace

Polemika, názory, komentáře - rozhovor s místopředsedy KFS Vladimírem Blažejem a Markem Pilným o 1.B třídě a penaltách v mládeži


Datum akce: 30.11.-0001

Dvě novinly pro soutěžní ročník 2013/2014 spustil Krajský fotbalový svaz, o nich si redakce týdeníku Fotbal v kraji povídala s místopředsedy KFS Vladimírem Blažejem a Markem Pilným.

                                                             (foto Lubomír Douděra)

Zkuste shrnout, proč jste změnu nachystali ?


Vladimír Blažej: „Byla to snaha fotbal vytrhnout z určité strnulosti. Kolem sebe vidíme, že největší atraktivitu pro diváka mají zápasy odehrávající se v prostředí, kdy se tzv. nehraje o „klidný střed tabulky“.  Je to i jistá snaha o zlepšení diváckého a ekonomického marketingu, cítíme, že v případě řady derby jezdí příznivci díky kratším vzdálenostem i na hřiště soupeřů, čteme na stránkách klubu třeba i o utkání s rivalem „největším z celé planety“. K návštěvnosti musí přispět i kluby, například jenom tím, že se na třech nebo pěti kilometrech od sebe nebudou odehrávat ve stejný čas dvě utkání. Mění se i filozofie soutěžního ročníku, k postupu musí klub zdolat nejprve podzimní a poté i jarní schody, týmy, které na podzim neuspějí v souboji o první čtyřku, čeká na jaře opravná zkouška, ve které se zase střetne se čtyřmi jinými soupeři. Do tohoto koktejlu jsme ještě chtěli i jistý finanční stimul, pro letošní soutěžní ročník vstoupil do podpory této krajské soutěže nový partner, společnost EUTAX group. Rozhovor s majitelem Ing. Rakovským v minulém čísle týdeníku Fotbal v kraji vyzněl velmi příjemně a my mu za podporu hodně děkujeme.“

Byl to složitý proces ?

„Každá změna je složitý proces a logickou součástí každého managementu změny je odpor vůči ní. Zahájili jsme diskuzí v rámci pracovní skupiny, poté v rámci výkonného výboru a poté s kluby, finální osobní setkání s jejich představiteli jsme měli na podzim roku 2012 v Jaroměři. Změna se stala i součástí programu Fotbal v kraji 2013, který byl představen na volební valné hromadě KFS, i vzhledem k následnému mandátu poté VV KFS celou změnu schválil. Rozhodně bychom do ní nešli, pokud by nebyla většinová podpora klubů, ale je iluzorní se domnívat,  že podobná změna bude přijata drtivou většinou. Říká se, že starší lidé jsou konzervativnější, ale já musím smeknout před řadou klubových funkcionářů zralého věku, kteří nám vyslovili podporu. Na rozdíl od některých funkcionářů zralého věku pracujících v některých odborných segmentech svazu.“   

Jaké máte ohlasy na změnu ?

„Samozřejmě se různí, to je zcela legitimní a logický proces. Osobně očekávám, že menší pozitiva mohou zaznět od klubů, které na konci podzimu nebudou na prvních čtyřech příčkách a bude je na jaře čekat jisté drama, ale nemusí to být pravidlo. Po několika kolech jsme mluvili jenom s některými představiteli klubů, ale již nyní někteří říkají, díky návštěvám jsme vybrali na rozhodčí a ještě nám zbylo a jízdy ven nás stojí méně. Samozřejmě to však není případ všech. Už jsme však měli řadu parádních návštěv a je nutno si uvědomit, že přijde-li na 1.B třídu více jak 150 diváků, je to super, natož více jak 200.“

Inspirovali jste se někde ?

„Ne, nikdo nám nestál modelem. Konfrontovali jsme se navzájem v rámci pracovní skupiny, nejvíce jsme diskutovali různá východiska a různé modely s kolegou Markem Pilným. Osobně se nedomnívám, že bychom měli pouze čekat na moudra či pokyny seshora nebo odjinud, musíme se také vydávat vlastní cestou. To už se nám několikrát povedlo a různé naše „vynálezy“, ať už to byly pravidla pro střídavé starty, společný start klubů v soutěžích mládeže, více střídání v soutěžích mužů v minulých soutěžních ročnících nebo jinak koncipované „double“ soutěže mládeže, se staly inspirací i pro FAČR nebo jiné kraje. Samozřejmě se díváme hodně i jinam, v tomto případě jsme však originál. Uvidíme, zda tento originál získá svoji hodnotu.“ 

Máte spočítanou finanční výhodnost ?

„V 1.B třídě jezdily týmy za polovinu soutěžního ročníku šestkrát až sedmkrát ven, nyní jedou vždy sedmkrát. U řady z nich jsme vypočítali jednoznačnou úsporu na cestovních nákladech, stačí se jako příklad podívat třeba na čtverec okolo Dobrušky a Opočna. Samozřejmě nechci, aby mne nyní za slovo chytaly hradecké týmy, protože u nich se při rozdělování do skupin řešila situace hodně obtížně. Ve spolupráci s partnerem soutěže však dojde k určité kompenzaci a snad i jiní soupeři trochu vyváží jejich cesty na Jičínsko. Druhou částí financí jsou příjmy ze vstupného, což je kombinace derby, počasí, nasazení nováčků na první zápasy doma a jak už jsem řekl i toho, že fanoušci za svým týmem ven jezdí díky kratším vzdálenostem. Jako příklady uvedu zápasy Robousy-Kopidlno (více jak 280 diváků) a Rudník-Dolní Kalná (téměř 250 diváků). Jde o to, že celý marketingový a ekonomický mix je záležitostí odpovídajících vstupů svazu a pořádajícího klubu.“

Další významnou změnou jsou penalty u mládeže, odpovídal Marek Pilný, místopředseda KFS …

                                                             (foto Lubomír Douděra)


Co Vás k tomu vedlo ?


Marek Pilný: „Pozitivní zkušenost ! V soutěžích OFS Trutnov se penalty po nerozhodném výsledku kopou od roku 2009 a zkušenosti z tohoto mám tedy velké. Za ty roky převládají v drtivé většině kladné ohlasy, které si pochvalují další náboj již skončeného utkání a diváci se na něj těší snad ještě více než někteří hráči. O co má jít v amatérských soutěžích jiného, než utkání ještě víc zatraktivnit a udělat zajímavým pro všechny ? Bonus pro hráče počínaje, pro diváky v neposlední řadě konče...“


Proč jste nezavedli penalty i u mužů ?

„Můj původní záměr, který jsem na VV KFS předkládal, počítal se zavedením ve všech soutěžích na tzv."velkém hřišti", ale po diskuzi uvnitř VV se rozhodlo o zkušebním ročníku v soutěžích mládeže, v jehož průběhu se novinka vyhodnotí a uvidíme jak pokračovat. Jsem známý tím, že nemám strach z experimentů a změn, navíc nesnáším dopředu hlášky tipu "to nejde, to ovlivní to a tamto" apod.“


Už byly nějaké reakce ?

„Zatím jsem žádné nezaznamenal, protože v soutěžích mládeže k 20.8. proběhlo pouze jedno kolo a ze 34 utkání skončilo nerozhodně a tedy se kopaly "penalty" pouze ve 3 utkáních.
Kdyby byly "penalty" již nyní u dospělých, zahrávaly by se v uplynulých kolech po 21 utkáních z 80 odehraných... Řeší dnes někdo v hokeji, že po remize následují samostatné nájezdy? A taky to nemají od nepaměti.“ 

 

 


Vytvořeno: 29.8.2013
redakce Fotbal v kraji


Web fotbal v kraji
Sociální sítě
Kalendář akcí<
« 04 / 2024 »
PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930


AKTUALITY


Ke stažení

Úřední hodiny
Úřední hodiny sekretariátu KFS
úterý - 8:00 - 16:00
čtvrtek - 8:00 - 17:00

Informace